Het thema van de Maand van de Geschiedenis is dit jaar ‘Lichaam en Geest’. In dat kader vertelt dichter Boris Wanders over het creatieve onderzoek naar de doorwerking van zijn ‘foute’ familieverleden.
Voor Boris begon het met een gevoel: in zijn familie werd gezwegen. Hij voelde dat er iets werd verzwegen, maar wist niet wat, ook niet dat het ‘fout’ was. Zijn vrouw moedigde hem aan dit te gaan onderzoeken. Toen een historicus hem vertelde dat zijn grootvader NSB’er was geweest, wist hij dat het verleden inderdaad ‘fout’ zat.
Omdat Boris dacht niet in de archieven de antwoorden te vinden op zijn vragen, besloot hij het historische onderzoek te laten. De vraag die zich aandiende was: wat heeft dat verzwegen verleden met mij gedaan? Die vraag onderzocht hij creatief, met fotografie en poëzie. In het samenwerkingsproces werd hij als model fysiek in situaties gebracht die zijn geest in beweging brachten. Zo leidden foto’s tot gedichten.
Zijn lichaam bleek te herinneren en te weten wat hij met zich meedroeg. In het creatieve proces ontdekte Boris hoe schuld en onschuld door elkaar liepen en kon hij de schuld teruggeven. Zo ontstond het boek On/t/schuld.
De lezing is onderdeel van de programmering rond de tijdelijke tentoonstelling Geen Plaats Voor Verraders van Nationaal Monument Kamp Amersfoort.
Praktische informatie
Inloop: 19:00 uur
Begin lezing: 19:30 uur
Locatie: Nationaal Monument Kamp Amersfoort
Toegang: gratis, aanmelden verplicht. Klik onderaan deze pagina op ’Ik ga’ om aan te melden.
Er is een beperkt aantal plekken. Kun je toch niet komen? Laat het ons weten door een e-mail te sturen aan info@kampamersfoort.nl, dan kunnen we je plek aan iemand anders geven.
Wil je op de hoogte blijven over toekomstige activiteiten bij Nationaal Monument Kamp Amersfoort?
Meld je aan voor de nieuwsbrief via deze link.
